Нові стандарти освіти вимагають і нових підходів до навчання, шукаючи нові методи і форми роботи. Серед основних завдань школи залишається необхідність не просто дати теоретичні знання, а навчити учнів переносити їх у повсякденне життя, розвивати творчі та інтелектуальні здібності. Визначну роль в реалізації даних завдань грає вчитель, але й підручник має велике значення.

Підручник – база навчального процесу, завдання якого створювати позитивне ставлення до навчання, розвивати уміння та вдосконалювати навички учнів, сприяти позитивній мотивації до навчання. Нова програма потребує й нові підручники. Кожний новий шкільний підручник Україна готує за певний час до введення нових стандартів, тому часто вони мають недоліки, але переваги цих підручників значно переважають. Якщо мова йде про українські підручники, нова програма вимагає додержання педагогічних принципів побудови підручника, серед яких:
- Відповідність діючій програмі
- Використання авторами сучасної наукової літератури
- В основі підручника мають бути саме пояснювальні тексти
- Доступність мови та зв’язок з іншими предметами
- Велика кількість вдало підібраних ілюстрацій, малюнків з назвами і пояснювальним текстом
- Можливість легко орієнтуватися, поділ на логічні дидактичні розділи
Введення нової програми також часто супроводжується тим, що підручники невчасно або не в повному обсязі потрапляють до шкіл, а потім і учнів. Тому батьки змушені купити шкільні підручники своїй дитині, щоб уберегти її від проблем та незручностей. Така ж ситуація складається, коли йдеться про нові підручники 2015, купити які необхідно буде багатьом родинам.


Подібна ситуація і з робочими зошитами для учнів на друкованій основі. Вони є необхідністю для вчителя, оскільки сприяють розвитку образного мислення, навичкам роботи з практичними завданнями та візуальними джерелами. А, отже, ще одним з пунктів підготовки до нового навчального року стане необхідність купити робочі зошити за новою програмою. У підготовці до ДПА батькам також потрібно подбати про зошити для 4 класу, які стануть чудовою основою для повторення та удосконалення знань, умінь і навичок.
Отже, підручник та зошит являють собою невід’ємну частину навчального процесу, тому як держава, так і батьки будуть змушені забезпечити учнів всім необхідним для навчання.