На порозі 2018 рік, а значить вже активно вступили в силу новий Закон про освіту та оновлені стандарти. Та хоча за  зміненими тенденціями розпочнуть навчання лише першачки, які 1 вересня 2018 року сядуть за свої парти, реформи розпочинаються вже сьогодні.


 ① Збільшення фінансування освіти


Загалом на фінансування освітньої сфери цього року заплановано витратити 219,1 млрд грн, а це майже на 20% більше ніж минулорічна сума. Основна частина додаткових коштів закладена на укомплектування класних кімнат для майбутніх першокласників, закупівлю підручників та перекваліфікацію педагогів. Також додаткові фінансові витрати покликані створенням нової Держслужби, яка буде займатися контролем якості освіти.   

      ② Змінено принцип освітньої субвенції

 

Основна новина. яка сколихнула освітній загал, - зміна принципу фінансування шкіл. Якщо раніше кошти надходили з розрахунку на педагога, то тепер ця система кардинально змінилася –«платити» будуть за учнів. Розрахунок простий – за кожну дитину, яка навчається в загальноосвітньому навчальному закладі, школа отримає 10 000 гривень. Такий підхід просто призведе до закриття ЗНЗ, які мають по 20-30 учнів. Звичайно, їх додатково можуть дофінансовувати з місцевого бюджету, але чи вигідно це – залишається питанням. Особливо критичною ситуація стане в громадах, де є велика кількість сільських або малокомплектних шкіл. Тож вони будуть або просто закриті, або понижені до школи 1 ступеню, а всі інші діти будуть підвозитися до найбільших шкіл або до опорного ЗНЗ.

 


    ③ Знято функцію контролю з методичних служб


Тепер завдання методслужб відділів освіти – надання консультаційної та методичної допомоги вчителям. Проте вони абсолютно не мають право будь яким чином контролювати діяльність навчальних закладів та окремих вчителів.

 

   

    ④ Звільнення та прийняття педагогічних працівників на роботу – прерогатива директора


Тепер всі питання, пов’язані з відбором учителів, їх звільненням чи прийняттям на роботу вирішує виключно директор навчального закладу. Для того, щоб звільнити педагога з займаної посади, достатнього всього дві догани, а після третьої учитель автоматично залишається без роботи.

Система створена, проте чи спроможна вона ефективно працювати, покаже час. В будь якому разі механізмові треба кілька років пропрацювати, щоб добитися злагодженої роботи та функціонування всіх систем. Головне – щоб всі ці зміни принесли кращу якість освіти, а нашим освітянам під силу підлаштуватися під новації.