В 9 областях України з 3 по 19 травня триває перша хвиля апробації завдань для подальшого моніторингу початкової освіти. Метою дослідження, що проводиться в 44 школах, є оцінка читацької та математичної компетенції учнів четвертих класів.

На наступному етапі проводитиметься моніторинг якості початкової освіти в Україні. Завдання будуть підготовлені на основі результатів, отриманих під час апробації. Учням пропонуються літні вправи. Кампанія завершиться 19 травня. Експеримент продовжиться наступного навчального року – в жовтні школярі знову виконуватимуть тести.

Зошити з читання містять тексти невеликого об’єму, які відрізняються за темами та форматом для всебічної оцінки навичок. Школярі мають проявити знання з пошуку інформації, обробки та інтерпретації отриманих даних.

Математичний блок складається зі завдань згідно шкільної програми та містить різнопланові задачі, які треба розв’язати. Учасники виконують завдання в спеціальному робочому зошиті.

             


Результати апробації не оприлюднюються. Автори проекту не мають наміру оцінювати рівень знань школярів або окремих шкіл. Втім, для багатьох четверокласників є гарна мотивація провести корисні канікули, щоб гідно витримати своєрідні іспити.

Після завершення тестування завдання пройдуть фахову перевірку за декількома критеріями – валідність, об’єктивність, прийнятність результатів, тощо. Це надає можливість сформувати тестові питання, що відрізняються за ступенем складності, та оцінити загальну ефективність апробації. В фінальні тестові зошити ввійдуть завдання, які будуть схвалені експертами та відповідатимуть психометричним показникам.

Моніторинг якості початкової освіти розпочнеться навесні 2018-го та далі проводитиметься кожні два роки. На думку представників робочої групи при МОН України, яка ініціювала заходи, періодичне дослідження допоможе об’єктивно оцінити перебіг і результати освітньої реформи. За необхідності фахівці вноситимуть корективи.

Міністерство освіти не повідомляє, чи вплине ініціатива на традиційні завдання на канікули або розробку посібників та інших навчальних матеріалів. Утім автори проекту вважають, що за підсумками моніторингу зможуть оцінити якість початкової освіти в цілому, надати рекомендації щодо вирішення нагальних проблем.

Тестування проводиться в міських і сільських загальноосвітніх закладах. Додатково учням і їх наставникам пропонується пройти анкетування. Дослідження дозволить експертам отримати інформацію щодо чинників, які впливають на рівень навчальних досягнень.